Blog > Komentarze do wpisu

Naznaczona - córka i matka Cast

"Naznaczona", to pierwszy tom cyklu Dom Nocy. W wersji angielskiej ukazały się już: "Marked", "Betrayed", "Chosen", "Untamed" i "Hunted". Docelowo seria ma liczyć dziewięć części. Przeczytanie tej książki nie zajęło mi wiele czasu, gdyż jest napisana stosunkowo prostym językiem. Zdecydowanie należy do nurtu powieści dla młodzieży. Po pierwsze opisuje losy nastolatki, jej problemy rodzinne i pierwsze miłości, po drugie jest hmmm... jakby to określić by nikogo nie urazić... łatwa?

Teoretycznie jest pomysł, innowacyjne przedstawienie świata wampirów - osoby naznaczone przez Trackera idą do specjalnej szkoły i uczą się jak zostać jednym z nich przechodząc kolejne stopnie wtajemniczenia. Przygotowują się do Przemiany, towarzyszy temu ciągła obawa czy aby ją przetrwają? Dodatkowym stresem jest widok kolegów z klasy, którym się to nie udało.

Odrobinę przypomina mi książki o Harrym Potterze. Zoey Redbird jest wyjątkowa - jej znak się wypełnia już na początku szkoły, przez co jest inna, większość uczniów się jej przygląda, pokazuje (podobnie jak znak Harry'ego). W jej rodzinnym domu nie układa się najlepiej, głównie za sprawą "ojciacha". Na szczęście może się zwrócić o pomoc do babci - Indianki. W szkole trafia na arogancką grupę Cór Nocy dowodzoną przez Afrodytę (skojarzenie z Malfoyem), ale i na przyjaciół. Szkoła mieści się w specjalnym budynku z internatem, salą jadalną, jest wyjątkowy.

Dzieją się dziwne rzeczy, ale tylko ona je zauważa (może Afrodyta ma wizję, która ich dotyczy?). Podejmuje się przywództwa, ponieważ ma niezbędną do tego moc, przejawia umiejętności, których jeszcze nie powinna posiadać itp., itd. Jest lojalna wobec przyjaciół, przejmuje władzę nie dla siebie, a jedynie by coś zmienić na lepsze, chronić słabszych.

Jeżeli chodzi o cechy wampirów "oczywiście" - czosnek to mit ;) Krew piją, ale dopiero po przemianie, choć może ich kusić wcześniej i jej próbują, nie jest natomiast niezbędna do życia - jeszcze. W czasie nauki powinni się ograniczyć do krwi innych uczniów, ludzkiej powinni unikać. Prowadzą nocny tryb życia, ale słońce ich nie zabija. Całkowitą nowością jest natomiast bogini Nyx, cztery żywioły i duchy - przynajmniej dla mnie.

Muszę przyznać, że przyjemnie spędziłam czas, zakończyła się nawet tajemniczo i może przeczytam drugi tom. Wypełniła mi czas, który musiałam przeczekać i nie miałam dużego wyboru w jego zagospodarowaniu. Praktycznie wszystko zależy od czytelnika, w liceum lub pod koniec podstawówki byłabym pewnie pod większym wrażeniem :) Chociaż spotkałam się z pytaniem czy nie jest za odważna dla młodzieży. Zadano mi je w momencie, w którym czytałam o scenie "miłosnej" na korytarzu, więc może odrobinę? Chociaż kto wie co dzisiejsze nastolatki wiedza o tych sprawach?

*****

W księgarniach dostępny jest już drugi tom serii w języku polskim "Zdradzona".

czwartek, 17 grudnia 2009, pokonamstrach

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
mordimer69
2009/12/17 18:30:14
wampiryczny Harry Potter? Czy może bardziej mix Pottera i Zmierzchu?
-
pokonamstrach
2009/12/17 20:26:00
:) Harry - znak, atmosfera w szkole itp., ale i Zmierzch - wampiry, szkoła, zauroczenie itd. Masz racje mix :)
-
Gość: Tucha, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/05 21:43:57
Oj czeka na mnie ta książka chyba od miesiąca, przyjaciółka zachwala, chyba w końcu będę musiała się skusić :)
Pozdrawiam
-
pokonamstrach
2010/01/10 18:39:56
Tucha jak przeczytasz daj znać co o niej myślisz, życzę przyjemnej lektury i pozdrawiam :)
-
Gość: BettiSpaghetti, 109.243.98.*
2010/02/07 13:16:25
Fajny blog :D widzę, że jesteś prawdziwą fanką Domu Nocy i wampirów jeśli tak to zapraszam cię na forum dla fanów Domu Nocy i nie tylko www.houseofnight.fora.pl

pozdrawiam :) !.
-
pokonamstrach
2010/02/07 15:11:26
Hmm... fanką Domu Nocy, to może nie, ale o wampirach lubię czytać, dodać do tego seriale, filmy itp. i można powiedzieć, że się nimi interesuję ;) Pozdrawiam
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/02/22 22:38:34
jestem w trakcie pierwszej części i jestem w pierwszej liceum. Zapewniam Cię, że dawno wiemy co to znaczy komuś obciągnąć czy tym podobne. ;p Być może nie z doświadczenia, ale każdy normalny w naszym wieku wie o tych sprawach co nieco.
-
pokonamstrach
2010/02/22 23:53:45
Mniej więcej tego się spodziewałam, szczególnie, że ostatnio moja kuzynka (5 kl. SP) mnie uświadomiła, że i ona wie... hmmm.... Tylko wiedzieć, a o tym czytać to nie to samo, w pytaniu chyba raczej chodziło o to, czy takie sceny powinny być w książce dla młodzieży, a nie czy młodzież się w tych sprawach orientuje. Pozdrawiam
-
oriflame89
2011/01/13 17:49:24
hej, mam do sprzedania pierwszy i drugi tom cyklu ''Dom Nocy'' po 15zł każdy. Książki są praktycznie nieużywane.

allegro.pl/naznaczona-p-c-cast-i-kristin-cast-i1412233743.html

allegro.pl/zdradzona-p-c-cast-i-kristin-cast-i1412235027.html

książki są dostępne pod w/w linkami
-
oriflame89
2011/01/17 10:11:16
mam do sprzedania książki "Naznaczona" i "Zdradzona" ; )

zapraszam

allegro.pl/naznaczona-p-c-cast-i-kristin-cast-i1412233743.html (Naznaczona)

allegro.pl/zdradzona-p-c-cast-i-kristin-cast-i1412235027.html (Zdradzona)